No products in the cart.
DŁUGA PRACA PRZED EKRANEM KOMPUTERA
WPŁYW NA NASZE OCZY I WZROK
Wielogodzinne siedzenie przy biurku skutkuje nie tylko bólem pleców czy kręgosłupa. Długie wpatrywanie się w monitor ma negatywny wpływ na nasz wzrok. Nie chodzi wyłącznie o dolegliwości typu ból, pieczenie albo łzawienie oczu. Konsekwencją długotrwałej pracy przy komputerze coraz częściej bywa CVS (Computer Vision Syndrome), czyli Syndrom Widzenia Komputerowego. Z jego powodu cierpi ponad 70% osób mających kontakt z komputerem ponad pięć godzin dziennie.
Zagrożenia związane z długą pracą przy komputerze
CVS to nie jedyna przypadłość, na którą zapadają ludzie spędzający zbyt wiele czasu przed monitorem. Częstym symptomem towarzyszącym tego typu aktywności bywa również zespół suchego oka. Kolejne odnotowane objawy to obniżenie czucia kontrastu oraz przedwczesna starczowzroczność, czyli schorzenie polegające na pogorszeniu widzenia na bliskie odległości.
Pacjenci lekarza okulisty skarżą się na ból oczu od komputera, suchość, podrażnienie, zaczerwienienie oraz pieczenie gałek ocznych. Pojawia się także niewyraźne albo podwójne widzenie. Dolegliwości związane z pracą przed monitorem wpływają zarówno na nią samą, jak i na inne czynności. Na przykład zaburzenie czucia kontrastu może doprowadzić do pogorszenia widzenia w czasie prowadzenia auta. W efekcie nocą lub przy gorszych warunkach pogodowych osoba borykająca się z takimi problemami będzie gorzej widzieć przeszkody na drodze.
Ból oczu od komputera – jak go uniknąć?
Współcześnie coraz więcej czasu spędzamy przy komputerze, a poza pracą wpatrujemy się w smartfony. Tym samym narażamy się na działanie promieniowania niebieskiego oraz emisji pola elektrostatycznego. Z oczywistych względów pracownicy biurowi nie mogą ograniczyć aktywności przy monitorze. Mogą jednak – a nawet powinni – robić sobie krótkie przerwy. Zgodnie z przepisami BHP na każdą godzinę spędzoną przy biurku przypada pięciominutowa przerwa. W jej ramach warto wstać, przeciągnąć się kilka razy czy popatrzeć w dal.
Jeszcze jedna opcja, na jaką można się zdecydować, to okulary do pracy przy komputerze. Warto je zamówić w profesjonalnym salonie optycznym.
Jak dobrać okulary do pracy przy komputerze?
Nie powinno się kupować okularów z niepewnego źródła ani sugerować się wyłącznie designem oprawek (a nie jakością soczewek). Dotyczy to każdego rodzaju, począwszy od przeciwsłonecznych, a skończywszy na wariancie do pracy. Najlepiej udać się do odpowiedniego punktu, aby kupić okulary do komputera. Optyk dokładnie zbada wzrok klienta, a następnie dobierze optymalne soczewki. Dla osób długo pracujących przy monitorze dobrym rozwiązaniem mogą być okulary z powłoką antyrefleksową. Zmniejszają zmęczenie oczu, a oprócz tego chronią je przed falami elektromagnetycznymi oraz promieniami UV.
Poza okularami należy dbać o stanowisko pracy, czyli regularnie wietrzyć pomieszczenie oraz nawilżać gałki oczne (np. używając przeznaczone do tego krople). Niebagatelne znaczenie ma aktywny tryb życia oraz właściwa dieta – bogata w witaminy A, C i E, cynk, a także selen oraz magnez. Brak troski o wzrok może skutkować problemami oczu, dlatego warto pamiętać o profilaktyce.
Bibliografia
2021 Update: Computer vision syndrome