JAK DZIAŁAJĄ OKULARY PROGRESYWNE?

Z wiekiem wiele osób zaczyna obserwować u siebie pogorszenie jakości widzenia. Dotyczy to zarówno bliży, jak i dali, a także odległości pośrednich. Próbując zaradzić temu problemowi, stają się posiadaczami dwóch par okularów – do użytkowania podczas poruszania się w przestrzeni oraz do czytania. Niekiedy rodzi to jednak trudności albo przynajmniej dyskomfort. Na szczęście istnieje sposób na uniknięcie niewygody związanej z koniecznością noszenia ze sobą dwóch par okularów i ich ciągłej zmiany. To tzw. okulary progresywne, cieszące się coraz większą popularnością.

Co to są okulary progresywne?

Podstawowe zadanie okularów progresywnych wiąże się z ich uniwersalnością. Umożliwiają one wyraźne widzenie na każdą odległość. Dzięki nim z powodzeniem można korygować odległości pośrednie, dal oraz bliżę, na co pozwala ich innowacyjna konstrukcja. Aby zrozumieć, jak działają okulary progresywne, wystarczy przyjrzeć się ich budowie. Szkła składają się ze stref widzenia, które odpowiadają różnym odległościom patrzenia. Można podzielić je na trzy pola. Dolna strefa wiąże się z bliskimi odległościami, górna – z dalą, natomiast środkowy obszar daje możliwość wyraźnego widzenia odległości pośrednich.

Okulary progresywne cechuje kompleksowość. Od okularów dwuogniskowych odróżnia je płynność przechodzenia z bliży w dal oraz strefa pośrednia. Okulary jednoogniskowe mają jedną moc do widzenia na wszystkie odległości. Użytkownicy jednoogniskowych okularów widzą dobrze np. podczas czytania książki, ale kiedy próbują dostrzec jakiś przedmiot w dali, muszą skupiać wzrok ponad szkłami. Ewentualnie pozostaje im sięgnięcie po drugą parę okularów, przeznaczoną specjalnie do dali.

Okulary progresywne – dla kogo są odpowiednie?

Z okularów progresywnych będą zadowoleni szczególnie ludzie borykający się z zaburzeniami widzenia powstałymi z wiekiem. Największą grupą odbiorców są osoby, które ukończyły 40 lat. Mniej więcej w tym wieku wiele z nich zaczyna odczuwać potrzebę korzystania z okularów do bliży. Podobnie duży odsetek musi mieć dwie pary – okulary do czytania oraz drugie, do dali. Odpowiedzią na ich problemy mogą być okulary progresywne, określane też jako wieloogniskowe.

Zainteresowani kupnem takich okularów mogą dopasować soczewki w zależności od rodzaju wykonywanej pracy oraz stylu życia. Bez trudu dobiorą optymalny model także posiadacze wad wzroku (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm). Za pomocą jednego szkła można skorygować różne wady. Warto podkreślić, że ten rodzaj okularów to aktualnie najnowocześniejsza oraz najwygodniejsza opcja korekcji presbiopii, czyli starczowzroczności.

Progresywne soczewki można podzielić na kilka typów.
  • Standardowe to wersje transparentne, idealne do codziennego użytkowania.
  • Biurowe zdają egzamin u pracowników spędzających dużo czasu przed komputerem oraz użytkowników smartfonów.
  • Warianty przeciwsłoneczne z polaryzacją nie zawiodą nawet w najbardziej słoneczne dni.
  • Ostatni rodzaj to okulary progresywne fotochromowe, dostosowujące się do warunków otoczenia. Przyciemniają się w słońcu oraz pozostają przezroczyste w pomieszczeniach.
Jak dobrać soczewki progresywne?

W celu dobrania soczewek progresywnych najlepiej udać się do salonu optycznego. Po zbadaniu wzroku optyk lub optometrysta dopasuje najlepszy wariant. A co, jeśli pojawiają się niepokojące objawy, takie jak niewyraźne albo podwójne widzenie, bóle czy zawroty głowy? Być może mamy źle dobrane okulary progresywne.

Niedopasowane soczewki (niedokorekcja, nadkorekcja) mogą powodować również bóle karku, pieczenie, podrażnienie lub zaczerwienienie oczu. Każdy taki symptom należy skonsultować z optometrystą. Specjalista ustali przyczynę dolegliwości oraz podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

Oprawki na szkła progresywne

Poza dobraniem soczewek progresywnych pozostaje zamówienie oprawek. Klienci salonów optycznych mają w tym zakresie olbrzymi wybór. Oprawki na okulary progresywne mogą pochodzić z najnowszych kolekcji lub być klasyczne, kolorowe bądź uniwersalnej barwy, z ciekawym wzorem albo jednolite. Ich cena zależy od marki oraz materiału, z którego będą wykonane. Ponieważ zastępują dwie lub nawet trzy pary okularów, warto zainwestować w oprawy z wysokiej jakości elementów. Posłużą właścicielowi długo, przez cały czas zachowując estetyczny wygląd.